منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

۵۰۰ مگاوات برق تجدیدپذیر امسال وارد مدار می‌شود

۵۰۰ مگاوات برق تجدیدپذیر طی امسال وارد مدار می‌شود

سخنگوی صنعت برق گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ۵۰۰ مگاوات برق تجدیدپذیر امسال وارد مدار تولید شود. 

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در برنامه فرامتن شبکه افق در خصوص اثر گذاری تغییر ساعات کشور بر مصرف برق گفت: در این بحث، انرژی تنها مطرح نبود بلکه مباحث بیولوژیکی هم مطرح بود. یک تصمیمی گرفته و قانون شد.

او ادامه داد: طبق بررسی های صورت گرفته ما دو تا سه درصد افزایش مصرف خواهیم داشت و حدود هفتصد مگاوات به اوج بار ما اضافه می‌شود چراکه حدود یک ساعت به ساعت اوج بار شبانه ما اضافه خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق اظهار کرد: نظر دولت مثبت بود به این تصمیم و ساعت بیولوژیک را در نظر گرفته بودند. این موضوع در مجلس رأی آورد و اصلاحات آن انجام شد و امسال تصمیم گرفته شد که ساعت رسمی کشور تغییر نکند.

رجبی مشهدی با بیان اینکه ما باید نیروگاه سازی بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم تامین برق را انجام دهیم افزود :به طور قطع ما هر ساله از اصطلاحات ساعت کار استفاده می‌کردیم.

ساعت اوج مصرف برق

او یادآور شد: ساعت سیزده ساعت اوج مصرف برق است و کولر ها بیشترین مصرف را دارند. امسال پیش‌بینی ما ۷۳۰۰۰ مگاوات اوج بار است.

رجبی مشهدی در خصوص حمل و نقل عمومی و ساعت کار شرکت های خصوصی در تابستان هم گفت: به طور قطع شرکت های حمل و نقل عمومی برنامه ریزی می‌کنند که بتوانند کار خود را انجام هند. ساعت سرویس دهی هم باید زودتر انجام شود. مهد کودک ها هم احتمالا تغییر ساعت در تابستان خواهند داشت.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه تغییر نیافتن ساعت رسمی کشور قانون رسمی کشور شده است و ما باید به نظر نمایندگان احترام بگذاریم تاکید کرد: به نظر من تغییر ساعت  برای کاهش مصرف انرژی به نفع کشور است به طوری که سال گذشته تمام تلاش ما این بود که انرژی بیشتری تحویل صنعت دهیم که خوشبختانه موفق هم بوده ایم.

رجبی مشهدی یاد آور شد: آن هایی که در شهرک صنعتی بودند یک روز در هفته می‌توانستند شیفت کاری خود را جبران کنند همچنین صنعت های بزرگ بیشترین رشد را داشتند و فولاد کشور در این شرایط توانست رتبه دهم تولید در کشور به دست بیاورد.

او با اشاره به اینکه کماکان ناترازی در برق وجود دارد افزود: خوشبختانه اقدامات تولید بیشتر، آغاز شده است و پیش‌بینی ما این است که ۵۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر امسال وارد مدار تولید شود.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه یک بخشی از نیروگاه ها توسط خود صنایع افتتاح می‌شود و تابلوی آن در بورس هم در حال ساخت است افزود: انتقاد من این است که ده هزار مگاوات خیلی تامین مالی می‌خواهد اما وزارت نیرو چهار هزار مگاوات توانستند مجوز بگیرد.

او افزود: چهار هزار مگاوات بخش خورشیدی است و بقیه نیروگاه ها به صورت خرید تضمینی با ما قرارداد داشتند. انشالله تا مرداد تولید را انجام می‌دهیم.

کولر آبی – کولر گازی

سخنگوی صنعت برق افزود: استفاده کولر آبی بیشتر از کولر گازی است. اکنون خوشبختانه الزامات ساخت وسایل استاندارد انجام شده است و دمای این دستگاه باید روی ۲۴ تنظیم شود. طبق آمارهای منتشر شده مشترک های خیلی پر مصرف دو درصد هستند و بیست درصد مشترکان ما بیش از الگو مصرف می‌کنند و مصرف آنها متفاوت است.

او در پاسخ به این سوال که نحوه محاسبه مصرف کولر گازی برای ساختمان های بتنی چگونه است گفت: نحوه مصرف آنها طبق همان الگو است و در جاهایی که مصرف کولر گازی ندارند بیشتر آنها زیر الگوی مصرف هستند و می‌توانند مصرف خود را تنظیم کنند. درحال حاضر نظارت بر روی الگوی مصرف را تشدید کردیم و کنتور هوشمند قرار دادیم.

مزارع بیت کوین

رجبی مشهدی همچنین در خصوص نحوه مصرف برق مزارع بیت کوین گفت: آنهایی که در حال استفاده هستند و به شیوه ای محاسبات ما را به خطا می‌اندازند، ما برای معرفی کنندگان آنها جوایز قرار دادیم و مردم می‌توانند گزارش بدهند. خوشبختانه از این طریق هم تعداد زیادی را شناسایی کردیم و امیدواریم که با اطلاع رسانی مردم این مزارع بیت کوین را به شدت کاهش دهیم.

سخنگوی صنعت برق در خصوص صادرات و واردات برق به کشورهای همسایه گفت: از حدود سه کشور واردات داریم و به سه کشور صادرات انجام می‌دهیم. بخش صادرات ما اندکی مثبت است. اما در زمان اوج بار اولویت را به داخل کشور می‌دهیم به طوری که در تابستان اولویت ما داخل کشور است.

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید