منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

سپر حفاظتی شبكه برق به‌دست پردازشگر ايرانی

سپر حفاظتی شبكه برق به‌دست پردازشگر ايرانی

پردازشگر ایرانی سپر حفاظتی شبكه برق را به‌دست می‌گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، نمایشگاه جانبی جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو امسال مهمان دو دستاورد HI-TECH در عرصه سیستم‌های حفاظتی و كنترلی شبكه‌های برق تحت عنوان آزمونگر جامع ادوات حفاظتی و رونمایی از نخستین رله حفاظتی (دیفرانسیل و دیستانس) شبكه سراسری بود تا كشورمان را قادر سازد با پشت سر گذاشتن رقبای امریكایی و اروپایی، كدهای دسترسی این تجهیز راهبردی را خارج از دسترس بیگانگان تولید و امنیت سیستم‌های حساس حفاظتی و كنترلی مراكز حیاتی را در برابر حملات سایبری نظیر استاكس نت، تضمین كند.

رله حفاظتی مولتی فانكشن تولید داخل برای حفاظت از شبكه فوق توزیع و انتقال با پشتیبانی شركت توانیر به ساخت صنعتی رسیده و به تدریج در حال نصب در شبكه برق كشور است. این رله از پردازشگر دیجیتالی استفاده می‌كند و از قابلیت ارتقا برخوردار است.

شركت دانش بنیان وبكو امیركبیر كه طراحی و ساخت این دستگاه را بر عهده داشته در سال 93 و با هدف ساخت دستگاه تست رله ملی زیر نظر دانشگاه صنعتی امیركبیر تاسیس شد و این محصول صنعتی را اواسط سال بعد وارد بازار كرد.

همزمان با ارتقای دستگاه تست رله ملی، رله ملی مولتی فانكشن این شركت با ساختار سخت افزاری و نرم افزاری ماژولار در سال جاری وارد بازار شد. ساختار ماژولار به این دستگاه امكان ارتقای سخت افزاری در محل را به هر تعداد ماژول آنالوگ و دیجیتال داده است.

عسكریان ابیانه مدیر پروژه‌های طراحی و ساخت دستگاه تست تجهیزات حفاظتی و نخستین رله ملی شبكه برق قدرت به پیشینه تحقیقاتی ساخت این تجهیزات از سال 70 اشاره كرد كه در سال 97 و در پی عقد قرارداد با شركت توانیر به تولید نیمه صنعتی رسید و هم اكنون با حمایت توانیر تولید صنعتی را پشت سر گذاشته و در مرحله تجاری سازی قرار دارد.

عسكریان ابیانه از عملكرد موفقیت آمیز رله ملی ساخت این شركت در شركت‌های برق منطقه‌ای تهران، باختر، یزد و زنجان طی 6 ماه بهره‌برداری و برنامه‌ریزی برای به مدار آوردن تعداد بیشتری از این رله‌ها از ابتدای سال جدید خبر داد كه به تدریج و به طور انبوه جایگزین رله‌های قدیمی خواهد شد و تاكنون دستگاه تست تجهیزات حفاظتی نیز به حدود 20 كشور صادر شده است.

سپر حفاظتی شبكه برق به‌دست پردازشگر ايرانی

وی با اشاره به دسترسی سازنده خارجی به كدهای دستوری رله‌های قدیمی شبكه گفت: این دسترسی می‌تواند در اجرای حملات سایبری مورد سوء استفاده بیگانگان قرار بگیرد كه با ساخت رله ملی این مشكل برطرف و امنیت سایبری تجهیزات حفاظتی شبكه تضمین می‌شود.

عسكریان ابیانه رله‌های حفاظتی را از حساس‌ترین تجهیزات حفاظت و كنترل شبكه عنوان كرد كه به طور برخط در شبكه نصب و از بروز و گسترش حوادث جلوگیری می‌كند و در عین حال نقص عملكرد این دست از تجهیزات می‌تواند به سوختن ترانس‌ها و كلیدها منجر شود كه علاوه بر وارد آوردن خسارات سنگین به تجهیزات شبكه، بلك اوت یا خاموشی گسترش یافته را به دنبال دارد.

وی دستگاه تست جامع تجهیزات حفاظتی این شركت را های تك ترین تجهیز ارایه شده در جشنواره امسال وزارت نیرو ذكر كرد كه علاوه بر تست رله‌ها قادر است عملكرد سایر تجهیزات حفاظتی شبكه از كلید و CT گرفته تا ترانس‌های ولتاژ و جریان، كابل و كنتور و غیره را نیز تست كند و در صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال و پست‌های برق، پتروشیمی‌ها، صنایع ذوب فلزات و غیره كاربرد دارد و صرفه جویی عظیمی را در تست تجهیزات حفاظتی و غیره حاصل كرده است.

عسكریان ابیانه شركت OMRON را تنها رقیب این محصول ملی عنوان كرد كه با توجه به كاهش قیمت و افزایش قابلیت‌ها، سیستم تست ایرانی شركت وبكو امیركبیر تاكنون رقیب امریكایی اتریشی خود را كنار زده و سهم بالایی از تقاضای این محصول در بازار داخل را به خود اختصاص داده است.

منبع: پاون

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.