منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

سهم ایران و افغانستان از تونل بادی مشترک

سهم ایران و افغانستان از تونل بادی مشترک چقدر است؟

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: ظرفیت تونل بادی مشترک ایران و افغانستان ۳۰ هزار مگاوات تخمین زده شده که ۲۵ هزار مگاوات سمت افغانستان و ۵۰۰۰ مگاوات سمت ایران است.

محمد ساتکین ، با بیان اینکه برای تونل بادی بین ایران و افغانستان در حال مذاکره با طرف افغانی هستیم، اظهار کرد: تفاهم نامه‌ای تا هفته آینده مبادله خواهد شد و ایران مطالعات این تونل را را انجام خواهد داد.وی با بیان اینکه اکنون این طرح در حال مطالعه است و مطالعات اولیه آن نیز انجام شده است، اظهار کرد مطالعات تفضیلی انجام خواهد شد و برنامه ریزی‌های لازم برای آن نیز صورت گرفته است.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌های تجدیدپذیر تصریح کرد: در حال حاضر کل افغانستان کمتر از ۵۰۰ مگاوات نیروگاه دارد، حتی اگر این کشور صنعتی نیز شود نهایت به ۱۰ هزار مگاوات نیاز خواهد داشت، اما می‌تواند از این ظرفیت برای صادرات استفاده کند که این مساله حسن زیادی برای افغانستان دارد.

ساتکین با بیان اینکه به افغانستان پیشنهاد داده ایم توربین‌های مورد نیاز را از ایران خریداری کند یا اینکه ما برای این کشور خط تولید ایجاد کنیم، گفت: همکاری خوبی بین دو کشور شکل گرفته است و امیدواریم نتایج خوبی نیز حاصل شود.

به تازگی نیز عبدالله عبدالله – رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان – درباره برنامه‌های مشترک دو کشور در خصوص بهره‌برداری از کریدور بادی واقع در مرز ایران و افغانستان گفت: موضوع تولید انرژی در این کریدور بادی یکی از مسائلی است که روی آن بحث خواهد شد و وزیر نیروی ایران در جریان سفر به کابل روی آن گفتگو خواهد کرد، تمام مطالعات تحقیقی نیز در این رابطه انجام شده است.

وی افزود: این کریدور بزرگترین کریدور از لحاظ ظرفیت نیروی بادی و انرژی تجدیدپذیر بین دو کشور است و لازم است درباره چگونگی استفاده از این ظرفیت فعالت‌های تکنیکی به عمل آید.

منبع:پایگاه خبری برق نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید