منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

وزارت برق عراق : واردات گاز بیشتر در سطح عالی

وزارت برق عراق : هماهنگی با ایران برای واردات گاز بیشتر در سطح عالی است

بغداد-ایرنا- وزارت برق عراق روز جمعه از هماهنگی عالی و توافق با طرف ایرانی درباره واردات میزان بیشتری از گاز در سفر نخست وزیر عراق به ایران خبر داد و اعلام کرد که دولتش تلاش بیشتری در تماس با جمهوری اسلامی ایران خواهد کرد تا گاز بیشتری از ایران خریداری کند.

به گزارش ایرنا، «احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق گفت: وزارت برق، تلاش های زیاد، تماس و نشست هایی را با سفیر جمهوری اسلامی (محمد کاظم آل صادق) و گفت و گوهایی با وزارت نیروی ایران درباره افزایش تزریق گاز (به نیروگاه های عراقی) دارد و باید برای پیک مصرف برق زمستانی و حتی تابستانی، آماده باشیم.

سخنگوی وزارت برق عراق افزود: بر این اساس، انتظار داریم و امیدواریم که گاز بیشتری به نیروگاه های برق ما تزریق شود؛ دو طرف بر سر آمادگی برای رویارویی با شرایط زمستان و حتی تابستان توافق کرده‌اند به ویژه اینکه ما در حال ورود به پیک مصرف بالای زمستانی هستیم و از الان برای اوج مصرف تابستان هم آماده می شویم. این طرح، نیاز به تزریق سوخت کافی دارد.

احمد موسی ادامه داد: توافق ها و قراردادهای بین دو طرف درباره تزریق سطح مشخصی از گاز در زمستان و نیز تابستان به امضا رسیده است و مذاکرات جاری در هماهنگی عالی با طرف ایرانی جریان دارد تا گازرسانی تضمین شود و کار نیروگاه ها ادامه یابد. همچنین این پرونده در روزهای آینده بیشتر و مفصل تر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

موسی توضیح داد که «۴ خط مرتبط با طرف ایرانی در بخش هایی از جنوب عراق، استان های میانی و نیز استان دیالی داریم که میزان مشخصی از گاز را وارد می کند و ایران اعلام کرده که آماده است میزان بیشتری از انرژی را از طریق خطوط انتقال و بر اساس نیازعراق (در زمان های مشخص و با نوسان)، صادر کند.»

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق در سفر روز سه شنبه گذشته به تهران با برشمردن توافق های صورت گرفته در دیدار با آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران گفت: توافق کردیم تا نشست های کمیته اقتصادی دو کشور فعال سازی شده و نتایج این جلسات به کمیته عالی دو کشور منتقل شود. موضع ایران در حمایت از عراق با صادرات انرژی را ارج می نهیم و خواستار ادامه این صادرات تا تکمیل پروژه های عراق در تولید برق و گاز هستیم.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: عراق برای پرداخت طلب های ایران با مکانیسم های خاص تلاش می کند.

پیش درآمد سفر السودانی به ایران و توافقات ذکر شده، دیدار دو هفته پیش محمد کاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با دو وزیر انرژی عراق(«حیان عبدالغنی» وزیر نفت و «زیاد علی فاضل» وزیر برق) بود که با تاکید طرف ها بر ظرفیت های شرکت های ایرانی برای اجرای پروژه های انرژی در عراق برگزار شد.

در این دیدار، ضمن تشریح ظرفیت ها و توانایی های شرکت های ایرانی در اجرای پروژه های بهره برداری از منابع نفتی، حفاری و لرزه نگاری، بر آمادگی شرکت های ایرانی برای مشارکت در پروژهای صنایع نفت و گاز عراق تاکید شد.

وزیر برق عراق نیز گفت که تجربه فعالیت‌های شرکت‌های ایرانی در پمپ‌بنزین‌های عراق موفق بود و ما در تلاشیم این همکاری‌ها را در زمینه تأمین برق نیز گسترش دهیم.

 

وی به آل صادق گفت: ما تجربه های موفقی از فعالیت شرکت های ایرانی در نیروگاه های صدر و الحیدریه داریم و به دنبال توسعه آن با همکاری مشترک در زمینه برق هستیم.

وزیر برق عراق در این دیدار از توافقنامه های استراتژیک و در راس آن صادرات گاز برای فعالیت نیروگاه های تولید برق، لزوم تداوم این همکاری، پایبندی به تعهدات و همچنین تبادل انرژی از طریق شبکه برق ایران با شبکه برق در جنوب عراق و استان شرقی دیالی گفت.

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید