منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

احداث 4000 مگاوات نیروگاه تجدید‌پذیر وارد فاز اجرایی می‌شود

احداث 4000 مگاوات نیروگاه تجدید‌پذیر وارد فاز اجرایی می‌شود

در جهت برنامه وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدید‌پذیر، مناقصه عمومی سرمایه‌گذاری برای احداث ۴ هزارمگاوات، براساس آیین نامه اجرایی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور، برگزار گردید.

بنابر گزارش «احمدرضا توکلی» مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادهای «ساتبا»، طی فراخوان اعلام شده در تاریخ ۴ اردیبهشت سال جاری، از ۱۰۶ شرکت سرمایه‌گذار، ۸۵ شرکت امتیاز لازم برای حضور در مناقصه را کسب کردند و در این خصوص تفاهم‌نامه‌های همکاری بین استانداری‌ها و ساتبا در زمینه توسعه نیروگاه‌های تجدید‌پذیر و پاک به منظور تعیین ساختگاه‌های مورد مناقصه انجام شد، تا فهرست کوتاهی منطبق با نیاز منطقه، استان و بدون مشکل از لحاظ وا‌گذاری زمین و صدور مجوز محیط‌ زیست ارائه گردد.

«توکلی» ادامه داد: تعداد ۱۵۲ ساختگاه در ۳۰ استان کشور مشخص و در قالب ۹۵ سبد برای ساخت نیروگاه به سرمایه‌گذاران معرفی شد. ظرفیت ساختگاه‌های مورد شناسایی در این مناقصه حداقل 10 و حداکثر 250 مگاوات می‌باشد.

مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادهای «ساتبا» گفت: این سازمان جلساتی را نیز با حضور نمایندگان شرکت «توانیر»، مدیران عامل و مدیران حوزه‌های مربوطه در شرکت‌های «برق منطقه‌ای» و «توزیع برق استانی» برگزار کرد. این جلسات را به منظور دریافت مجوز اتصال به شبکه تشکیل و به تایید نهایی رساند.
وی گفت: اقدامات بنیادی انجام شدند. در این مناقصه قراردادهای خرید برق 20 ساله است. بازگشت سرمایه نیز برای احداث نیروگاه های تجدید‌پذیر 6 سال می‌باشد. همچنین با موافقت سرمایه‌گذار و ارائه ضمانت‌نامه لازم توسط آن‌ها از 6 سال به 4 سال کاهش می‌یابد. این فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی می‌باشد.

منبع: پاون

برای اطلاع از اخبار روز در حوزه برق به اينجا مراجعه کنيد.