منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

نیروگاه «فردوسی»

دومین واحد بخار نیروگاه «فردوسی» پیک تابستان امسال وارد مدار می‌شود

«فریبرز موتمنی» در جریان بازدید خبرنگاران از روند ساخت واحدهای بخار نیروگاه 1434 مگاواتی «فردوسی» مشهد این خبر را اعلام کرد. نیروگاه «فردوسی» دارای ۶ واحد گاز 159 مگاواتی است. همچنین سه واحد بخار 160 مگاواتی دارد. در این نیروگاه واحدهای بخار در قالب طرح‌های بیع متقابل در دستور ساخت قرار گرفته‌اند.
وی در ادامه گفت: ماموریت اصلی طرح‌های بیع متقابل، ساخت بخش بخار نیروگاه‌ سیکل‌ترکیبی از محل منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت است. بخش بخار نیروگاه «فردوسی» طی قرارداد بیع متقابل میان شرکت «مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی» و «تولید برق توس مپنا» ساخته می‌شود. سرمایه آن از محل صرفه‌جویی سوخت باز می‌گردد.
«موتمنی» گفت: حرارت واحدها در نیروگاه‌های گازی ، از اگزوز بخش گاز به محیط بیرونی خارج می‌شود. درجه حرارت آن بین ۵۴۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد است. که علاوه بر هدر رفت انرژی، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود، اما در این طرح از حرارت خروجی اگزوز واحدهای گازی استفاده می‌شود. و از هدایت آن به تجهیزات بخش بخار، انرژی الکتریکی تولید می‌شود.

اهداف پروژه نیروگاه «فردوسی»

آقای مهندس «پری پور» مدیرعامل نیروگاه «سیکل‌ترکیبی فردوسی» گفت: سه واحد بخار نیروگاه «فردوسی» مانع از انتشار 2.4 میلیون تن دی‌اکسیدکرین در سال می‌شود. او اهداف اجرای این پروژه را بیان کرد.

1- افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در شمال‌شرق کشور به میزان 480 مگاوات؛

2- راندمان نیروگاه به میزان ۵۰ درصد افزایش یابد؛

3- 870 میلیون لیتر سوخت مایع در سال برای کل بخش بخار و کاهش آلایندگی زیست‌محیطی صرفه‌جویی شود.

وی اظهار داشت: حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای ساخت واحدهای بخار این نیروگاه را حدود 12 هزار میلیارد تومان برشمرد. و ادامه داد: 800 نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار و 500 نفر به صورت غیرمستقیم در مدت زمان ساخت واحدهای این پروژه مشغول به فعالیت هستند. واحد دوم بخار طبق برنامه پیک تابستان امسال و واحد سوم نیز پیک تابستان سال آینده وارد مدار می‌شوند.
«موتمنی» گفت: تا پیش از این سیستم کنترل نیروگاه‌ها در انحصار تعدادی از شرکت‌های مطرح خارجی بوده است. متخصصان داخلی تلاش کرده تا تجهیزات مربوطه برای اولین بار در کارخانجات گروه «مپنا» طراحی و بومی‌سازی شود. و نیروگاه «پرند» در بخش بخار با موفقیت مورد استفاده قرار گیرد.
لازم به ذکر است، نیروگاه «سیکل‌ترکیبی فردوسی» در کیلومتر ۲۵ جاده مشهد به قوچان واقع شده است.

منبع: پاون