منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

تعمیرات نیروگاه «شهید رجایی»

پایان تعمیرات اساسی واحدهای نیروگاه «شهید رجایی قزوین»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “ابوالفضل موتابها” عنوان کرد: برنامه‌های تعمیراتی واحدهای سیزده‌گانه نیروگاه «شهید رجایی» تکمیل شد. واحد شماره 3 گازی این نیروگاه سیکل ترکیبی، با توان نامی 123 مگاوات که به‌منظور انجام تعمیرات اساسی و RI کمپرسور از مدار تولید خارج شده بود. این نیروگاه هم اکنون به شبکه‌ سراسری برق پیوست.
مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی نتایج تعمیرات واحد شماره 3 گازی را تشریح کرد. او گفت: در این دوره از تعمیرات و با توجه به شرایط فنی این واحد، 1487 فعالیت تعمیراتی در قالب 13 بسته و برنامه‌ تعمیراتی اجرا شد. تعمیرات اساسی مسیر گاز داغ و تعویض کامل قطعات اصلی آن انجام شد. همچنین کمپرسورهای اصلی و کمکی هوای واحد هم با قطعات نو تعویض شدند.
«موتابها» افزود: متخصصان ایرن نیروگاه اقدامات زیر را انجام دادند.

1- مونتاژ و دمونتاژ تجهیزات محفظه احتراق

2- کمپرسور و روتور توربوکمپرسور

3- نازل‌ها و پره‌های توربین

4- انجام تست‌های غیرمخربNDT

5- تست و بازدید الکتریکی ژنراتور

6- تعمیرات الکتروفن و پمپ‌های 400 ولت

7- استارترهای MCC بریکرهای 400ولت و6/6کیلوولت و…،

مدیر نیروگاه «سیکل ترکیبی شهیدرجایی قزوین» اظهار داشت: در آخرین برنامه تعمیراتی این نیروگاه، همچنین تست رله‌های حفاظتی ژنراتور و تست‌های الکتریکی ترانس استیشن وترانس‌های محلی، دمونتاژ و مونتاژ تجهیزات ابزاردقیق، کالیبراسیون ترانسمیترهای فلو، تنظیم سیستم مانیتورینگ و حفاظتی دمای یاتاقان‌ها به همراه بازدید و تعمیر انواع تجهیزات الکتریکی و ابزاردقیق به انجام رسید.
واحد شماره 3 گازی نیروگاه «شهید رجایی» دوباره به مدار تولید برق برگشت. این نیروگاه پایان فعالیت‌های تعمیراتی در آن، در پیک تابستان 1401 با آمادگی کامل به تولید برق خواهد پرداخت.

منبع: پاون

درباره نیروگاه «شهید رجایی» بخوانید:

تعمیرات نیمه اساسی واحد 250 مگاواتی نیروگاه شهید رجایی