منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

نیروگاه خورشیدی گناباد

گام مهم در راستای سفر استانی رئیس جمهور/ طرح احداث نیروگاه‌های خورشیدی گناباد به ثمر نشست

«رضا نصیری» عصر یکشنبه در حاشیه بازدید نماینده یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذار طرح احداث نیروگاه خورشیدی در گناباد حضور داشت. او در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گناباد در بخشهای اقتصادی و صنعتی و معدنی در حال رشد است. با توجه به این موضوع افزایش تامین انرژی برق مصارف خانگی و تجاری و تولیدی ضرورت دارد. احداث نیروگاه خورشیدی به عنوان یکی از مصوربات مهم سفر استانی رییس جمهور و هیات دولت به خراسان رضوی مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: احداث نیروگاه خورشیدی در گناباد، در سفر استانی رییس جمهور تصویب شد. مسوولان ذیربط و فرمانداری برای بازدید نماینده یکی از شرکت سرمایه‌گذار از پیگیری‌ نمودند. این نماینده از قابلیت‌های گناباد و سه منطقه مستعد ایجاد این نیروگاه‌ها در بخش‌های مرکزی و کاخک بازدید کرد. او دو مورد از آن‌ها را تایید کرد.

ایجاد دو نیروگاه خورشیدی هر کدام به ظرفیت 10 مگا وات

«فرماندار گناباد» گفت: در مرحله نخست ایجاد دو نیروگاه خورشیدی هر کدام به ظرفیت ۱۰ مگا وات در این شهرستان در دستور کار قرار گرفت. این دو نیروگاه با توجه به قابلیت و توان این شهرستان قابل توسعه هستند.

«نصیری» گفت: به‌دنبال بازدید نماینده شرکت سرمایه گذار بخش خصوصی و امکان سنجی ایجاد نیروگاه خورشیدی، با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی مراحل واگذاری زمین و کسب موافقت اصولی و روان‌سازی مقدمات آن در دستور کار مسوولان قرار گرفت و از همه پتانسیل‌های لازم برای سرعت بخشی در انجام آن استفاده می شود.

300 روز آفتابی در طول سال در گناباد

وی با اشاره به قابلیت های این شهرستان برای ایجاد نیروگاه خورشیدی، و از جمله وجود ۳۰۰ روز آفتابی در طول سال ابراز امیدواری کرد: که با مساعدت دولت سیزدهم و با پرداخت تسهیلات و اعتبارات لازم تامین انرژی‌های تجدید پذیر در گناباد از نظر کمی و کیفی توسعه یابند.

وی پتانسیل های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی گناباد در زمینه های صنعت و معدن، کشاورزی، تعدد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و میراث فرهنگی و گردشگری و به خصوص وجود سه شهرک و ناحیه صنعتی و ۱۷۲ واحد تولیدی فعال و ۹۲ موافقت اصولی برای راه اندازی تعدادی دیگر از واحدهای صنعتی را یادآور شد و گفت: تحقق این مهم نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم است و یکی از این بسترهای مهم افزایش توان تولید انرژی برق است که با احداث نیروگاه‌های خورشیدی بستر این مهم بهتر فراهم می‌شود.

رییس جمهور و هیات دولت یازدهم و دوازدهم فروردین ماه در راستای نخستین سفر استانی در سال ۱۴۰۱ به استان خراسان رضوی سفر کرد.

«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو که در راستای نخستین سفر استانی رییس جمهور و هیات دولت به استان خراسان رضوی رضوی سفر کرده ، در این دو روز به نمایندگی از رییس جمهور برای بررسی مسائل و مشکلات به شهرستان گناباد سفر کرد.

همچنین نماینده شرکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی قابلیت‌های شهرستان بجستان را برای احداث نیروگاه خورشیدی به عنوان یکی از مصوبات سفر استانی رییس جمهور به خراسان رضوی بررسی کرد.

مرکز شهرستانهای گناباد و بجستان در فاصله ۲۸۷ و ۲۷۸ کیلومتری جنوب و جنوب غربی مشهد قرار دارند.

منبع: ایرنا