قیمت طلا و سکه :
سکه امامی 279540000 ریال - سکه بهار آزادی 249880000 ریال - نیم سکه 148700000 ریال - ربع سکه 98400000 ریال - سکه گرمی 59300000 ریال - طلای 18 عیار 22902700 ریال (آخرین بروزرسانی در ساعت 11:30)
(29 مرداد)
قیمت بیت‌کوین :
$26085 (آخرین بروزرسانی در ساعت 11:30)
(29 مرداد)
منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

Electricity Incentive Policy

سیاست های تشویقی در آئین نامه نحوه محاسبه تعرفه برق

جزئیات پاداش مشترکان برق در مصوبه دولت با محاسبه تعرفه برق: کم مصرف ها بستانکار خواهند شد. درصورت کاهش مصرف در ماه های گرم سال ، مشترکان برق با مصرف برق در چارچوب الگو از تعرفه یارانه ای برق بهره مند می شوند و مشمول دریافت پاداش آنهم بر اساس “هزینه تامین برق” شده و این پاداش در زمان هایی خاص تا دو برابر نیز قابل افزایش خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مصرف برق در ماه های گرم سال و با روشن شدن لوازم برقی سرمایشی اوج می گیرد. در این ایام عموما حداکثر انرژی الکتریکی یا برق از نیروگاه ها دریافت و اگر نیروگاه ها توان پاسخگویی به حجم بالای تقاضا را نداشته باشند، شبکه برق با خاموشی مواجه می شود. این در شرایطی است که افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور بسیار زمانبر، سرمایه بر آثار مخرب آن بر محیط زیست قابل توجه است و از سویی با مدیریت مصرف و حذف مصارف غیرمتعارف، مدیریت ساعات اوج بار شبکه یا پیک مصرف، قابل مدیریت است.

ساعات پیک مصرف عموما از ساعت ۱۲ تا ۱۸ عصر و مجددا از ۲۰ تا ۲۳ شب را در ماه های گرم در برمی گیرد، و نیاز است در این ساعات، مشترکان تا حد امکان مصرف برق خود را مدیریت کنند. آئین نامه ابلاغی هیات وزیران درباره نحوه محاسبه تعرفه برق نیز این مسئله را از نظر دور نداشته و اقدام به سیاست گذاری های تشویقی برای مهار مصرف در ماه های گرم و ساعات پیک مصرف کرده  و در این رابطه آورده است: “با هدف تشویق مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و مصرف خود را در ماه‌های گرم نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش می‌دهند، به میزان کاهش مصرف نسبت به الگوی مصرف یا مصرف دوره مشابه سال قبل ، پاداش صرفه جویی معادل هزینه تأمین برق پرداخت می‌شود.

اعمال ضریب ۲ برای پاداش صرفه جویی در ساعات اوج بحرانی بلامانع است و برای فرهنگ سازی و تشویق به کاهش مصرف، وزارت نیرو مجاز به تعیین و اعمال تشویق (پرداخت پاداش) بیشتر و یا اهدای جوایز است.

“بر این مبنا چنانچه مشترکان برق بتوانند در ماه های گرم سال”مصرف خود را نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داده” و “به زیر الگوی مصرف” برسانند، به ازاء هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، معادل هزینه تامین برق پاداش گرفته و در قبوض خود بستانکار می شوند، این در شرایطی است که دولت در چارچوب الگوی مصرف، برق را به نرخ یارانه ای و به طور میانگین کمتر از یک سوم این نرخ در اختیار مشترکین قرار می دهد و البته پاداش کاهش مصرف در زمان پیک و اوج بارشبکه، می تواند تا دو برابر قیمت تامین برق هم افزایش یابد.

علاوه بر این که آئین نامه هیات دولت پیش بینی کرده است تعرفه برق مشترکین تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی در صورت مصرف به میزان ۵۰ درصد الگو، رایگان در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *