منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

800 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید وارد شبکه برق شد

۸۰۰ مگاوات از ۴ هزار مگاوات وارد شبکه شد

به گزارش برق نیوز، امیر دودابی نژاد درباره وعده وزارت نیرو مبنی بر وارد مدار شدن  ۴ هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی تا تابستان سال آینده، گفت: این کار امکان پذیر است و توان این را داریم که بیش از ۴ هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی را وارد مدار کنیم. تاکنون بیش از ۸۰۰ مگاوات از این برنامه ۴ هزار مگاواتی وارد مدار شده است.

وی گفت: برای اینکه تابستان سال آینده خاموشی نداشته باشیم، برنامه‌هایی ارائه شده که یکی از آن‌ها تاسیس نیروگاه‌های جدید است. در این برنامه، افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حرارتی موجود در کشور نیز، مد نظر قرار دارد.

نیروگاه‌های در حال احداث تا حدودی پیشرفت داشته اند و قرار است برخی از آن‌ها نیز تا سال آینده به بهره برداری برسند، همچنین در تلاش هستیم تا موانع موجود بر سر راه احداث نیروگاه‌ها را برداریم تا این روند سریع‌تر اتفاق بیفتد.

دودابی نژاد افزود: برنامه دیگری که وزارت نیرو در دستور کار دارد، مدیریت مصرف است تا با کمک آن، بتواند تا حدودی مصرف برق را کنترل کند و سال آینده خاموشی نداشته باشیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه مدیریت شرکت تولید نیروی برق حرارتی همچنین گفت: پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به علاوه ۶۰۰ میلیون یورو منابع ارزی، برای تکمیل پروژه‌هایی که باید تا پیک مصرف برق در سال ۱۴۰۱ وارد مدار شود، لازم است.

او درباره وعده وزیر نیرو درباره نداشتن قطعی برق در زمستان امسال هم گفت: مشکل برق در زمستان مربوط به تامین سوخت است و تقاضای برق در این فضل بالا نیست، بنابراین اگر مشکلی در زمینه تامین سوخت گاز یا مایع نیروگاه‌ها نداشته باشیم، در زمستان قطعی نخواهیم داشت.

دودابی نژاد در پایان گفت: امسال نزدیک به ۹۵ درصد و در سال گذشته حدود ۹۰ درصد برق کشور توسط برق حرارتی تامین شده است و افزایش ظرفیت در مدت زمان کوتاه، کار را دشوار می‌کند، امیدوار هستیم که با برداشته شدن موانع پیش پای تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، سال آینده قطعی برق نداشته باشیم.