منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

مدیریت مصرف برق در زمستان با هماهنگی وزارت‌خانه‌ها

مدیریت مصرف برق در زمستان با هماهنگی وزارت‌خانه‌ها

فریدون حسنوند در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: جلسه امروز کمیسیون با حضور وزرای صمت، نیرو و نفت تشکیل شد.

با توجه به خاموشی‌های فصل تابستان و احتمال ادامه این خاموشی‌ها در زمستان، باید از اکنون تمهیدات لازم اندیشیده و امکانات کل کشور برای مقابله با این چالش احصا و بسیج شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: در این راستا راه اندازی ستاد هماهنگی میان وزارتخانه‌های دارای مسئولیت برای مدیریت مصرف برق و گاز در زمستان ضروری است، لذا در این جلسه بر این موضوع تاکید شد.

انتظار می‌رود صداوسیما در زمستان پیش رو برای اطلاع رسانی به مردم به خصوص در حوزه صرفه جویی، همکاری لازم را به عمل آورد.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته مهم تامین سوخت نیروگاه‌های ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاواتی است که جدیدالاحداث هستند.

چراکه قراردادی در این خصوص میان وزارتخانه‌های صمت و نیرو منعقد شده است، در واقع بعد از خاموشی‌های تابستان مقرر شد تا ظرفیت و منابع مالی صنایع کشور به کمک صنعت گاز و برق بیایند.

به همین دلیل قرار است این نیروگاه‌ها در فاز اول ۱۰ هزار و ۶۰۰ مگاوات برق تولید داشته باشند و وزارت نفت امروز مکلف شد سوخت آن‌ها را تامین کند.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین وزیر صمت گزارشی درخصوص قرارداد‌ها و نحوه اجرای آن‌ها ارائه داد که باید اصلاحاتی در این قرارداد‌ها صورت گیرد، البته ضلع سوم این قرارداد‌ها وزارت نفت است که باید برای تامین سوخت در این قرارداد‌ها دیده شود.

در این جلسه مقرر شد وزارت نیرو نیز تسهیلات و تخفیفاتی برای سرمایه گذاران در حوزه تولید برق پیش بینی کند تا تشویقی برای آن‌ها باشد.

وی افزود: همچنین با توجه به اینکه برخی از نیروگاه‌ها پلمب شده اند، از قوه قضائیه درخواست شد در این مسیر مساعدت لازم را داشته باشد تا با انجام یکسری اقدامات فنی بتوان آلودگی آن‌ها را کم کرد.

در تلاش هستیم با هدف جلوگیری از لطمه به اقتصاد کشور و رعایت ملاحظات زیست محیطی، پلمب این نیروگاه‌ها نیز باز شود، البته مقرر شد این موضوع در جلسه سران قوا مورد بحث قرار گیرد.

حسنوند در پایان بیان کرد: این جلسه با هدف پیشگیری از اتفاقات تابستان سال جاری برگزار شد تا مردم و مشترکین با مدیریت مصرف برق خانگی دچار خاموشی نشوند.

همچنین از طرفی به صنایع کوچک و بزرگ که در تابستان لطمه اقتصادی وارد شد، مجدداً ضرر و زیان وارد نشود، البته دستگاه‌های امنیتی نیز به این جلسه دعوت شده بودند تا برای جلوگیری از قاچاق در برخی از منافذی که وجود دارد، اقدامات لازم را انجام دهند.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید.