منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

۲۱ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار می‌شود

۲۱ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار می‌شود

علی‌اکبر محرابیان شامگاه سه‌شنبه در نشست با اعضای کمیسیون انرژی که در حوزه ستادی وزارت نیرو برگزار شد، با بیان اینکه در رابطه با برق که مهم‌ترین دغدغه کمیسیون انرژی است، طبق برنامه حرکت می‌کنیم، گفت: طبق برنامه ارائه شده به مجلس، وزارت نیرو به ظرفیت نیروگاه‌ها ۳۰ هزار مگاوات اضافه خواهد کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر برای پیک تابستان ۱۴۰۱، توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم ۲۱ واحد نیروگاهی جدید را به مدار بیاوریم؛ البته زمان دقیقی برای وارد مدار کردن این واحد‌ها برنامه‌ریزی شده و مدیران صنعت برق طی جلسات هفتگی در این خصوص گزارش‌های لازم را ارائه خواهند کرد.

به گفته وزیر نیرو، برنامه‌ریزی لازم برای پیگیری پروژ‌ه‌های در حال احداث انجام شده و به صورت هفتگی پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه احداث ۱۰ هزار مگاوات برای صنعت آغاز شده است، خاطرنشان کرد: بیش از چهار صنعت کار خود را در زمینه احداث نیروگاه آغاز کردند.

قراردادی که با این صنایع منعقد شده قراردادی دو سر سود است و به صنایع گفته شده اگر نتوانند در مدت مشخص شده نیروگاه را تحویل دهند برق به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.

محرابیان گفت: در حوزه اجرای تعهد برق تجدیدپذیر، بر اساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید کار خود را آغاز کرده‌ایم و از مجلس درخواست اختصاص ردیف بودجه‌ای خاص برای این موضوع را داریم.

وی با بیان اینکه توانسته‌ایم ۵ هزار مگاوات برای تابستان ۱۴۰۱ آماده کنیم، تصریح کرد: تمرکز وزارت نیرو برای سال آینده بیشتر در زمینه مدیریت تقاضا و مصرف برق خواهد بود؛ در این راستا باید تدابیری را اتخاذ کرد تا به مصارف بالاتر از الگو یارانه اختصاص پیدا نکند.

به‌گفته محرابیان، الگویی که دنبال می‌کنیم این است که در هر شهرستان میانگین مصرف در پنج سال گذشته معیار باشد و بر اساس آن بتوانیم الگویی منصفانه برای مصرف تعیین کنیم.

محرابیان تاکید کرد: در حال حاضر برای پیک تابستان ۱۴۰۱، توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم ۲۱ واحد نیروگاهی جدید را به مدار بیاوریم.

وزیر نیرو در پایان از نمایندگان مجلس خواست تا وزارت نیرو را در این زمینه همراهی کنند.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید