منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

رفع کمبود برق با ورود چینی‌ها به پروژه‌های نیروگاهی ایران

رفع کمبود برق با ورود چینی‌ها به پروژه‌های نیروگاهی ایران

یکی از مهمترین مشکلات کشور در آغاز دولت سیزدهم، قطعی‌های گسترده برق بود که تابستان سال جاری بدلیل کمبود برق در پایتخت و شهرهای بزرگ بیشتر به چشم آمد.

حالا شنیده می‌شود به دنبال آغاز مذاکره با چینی ها برای مشارکت در پروژه ساخت چهار میلیون مسکن در ایران، چشم بادامی ها در پروژه های نیروگاهی ایران نیز وارد می‌شوند.

آن طور که برخی منابع آگاه این حوزه می گویند وزارت نیرو و صنعت در تلاش‌اند تا کار ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید به ارزش هفت میلیارد دلار را به چینی ها بسپارند.

به دنبال افزایش خاموشی ها در تابستان امسال ، وزارت نیرو و صنعت مهرماه امسال با امضای تفاهم‌نامه‌ای توافق کردند که کار احداث نیروگاه‌ های حوزه صنعت و معدن برای رفع کمبود برق این صنایع به شرکت‌های این بخش سپرده شود.

این تفاهنامه به این دلیل امضا شد که در تابستان امسال برای تامین برق شهری، برق برخی صنایع زیرساختی از جمله سیمان و فولاد قطع شد و زیان مالی زیادی به این صنایع وارد کرد.

در حال حاضر 37 درصد برق کشور توسط صنایع مصرف می‌شود و این صنایع می توانند با ساخت نیروگاه های جدید برق مورد نیاز خود را تامین کنند و از خاموشی‌ها نیز کاسته شود.

البته هنوز به طور رسمی مشخص نیست منابع ارزی لازم برای این طرح از کدام محل تامین خواهد شد اما برخی گمانه‌زنی ها نشان می دهد احتمالا برای تامین مالی ارزی این طرح از صندوق توسعه ملی کمک گرفته خواهد شد.

با وجود اینکه وزارت نفت از کمبود گاز در پاییز و زمستان امسال خبر داده، هنوز اطلاع دقیقی از نحوه تامین سوخت این نیروگاه‌های جدید در دست نیست.

رفع کمبود برق با ورود چینی‌ها به پروژه‌های نیروگاهی ایران می تواند یکی از بزرگترین بحران های دولت را در کوتاه مدت ، حل و فصل نماید.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید