منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

همدان باید پیشتاز تولید انرژی‌های تجدیدپذیر باشد

همدان باید پیشتاز تولید انرژی‌های تجدیدپذیر باشد

علی‌اکبر محرابیان در جلسه شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان همدان با بیان اینکه امسال سالی خشک را پشت سر گذاشتیم، اظهار کرد: با توجه به اینکه بارش‌ها نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش و نسبت به ۵۰ ساله گذشته با ۳۷ درصد کاهش مواجه بود و به نوعی خشکسالی سال آبی جاری در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجموع آب ذخیره شده پشت سد‌های کشور ۱۸ میلیارد متر مکعب است، اضافه کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ میلیارد متر مکعب کاهش داشته است.

محرابیان از رشد مصرف طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: در بیست سال گذشته مجموع آب مصرفی کشاورزی، شرب و صنعت ۷۸ میلیارد متر مکعب بود که این عدد سال گذشته به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب رسید.

چنانچه تناسبی میان مصارف و منابع وجود نداشته باشد تنش آبی به وجود می‌آید که در همین راستا باید همه با هم شرایط را مدیریت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه شهر همدان جزو هشت شهر بزرگ مواجه با تنش شدید آبی است، افزود: با توجه به شرایط موجود در کشور و همچنین استان، ضروری است مردم انقلابی و فرهنگ دوست همدان دولت‌مردان را در مدیریت مصرف همراهی کنند.

به گفته محرابیان، نزدیک به ۹۰ درصد مصارف آب در کشاورزی است که با رعایت الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب‌بر می‌توان در مدیریت مصرف اثرگذار بود.

محرابیان بیان کرد همدان باید پیشتاز تولید انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه برای هشت شهر مواجه با تنش آبی برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: در رابطه با استان همدان انتقال آب از سد تالوار مدنظر است که بر اساس تکلیف، با همراهی همکارانمان و قرارگاه خاتم الانبیا این پروژه را در قالب دو فاز به مرحله به بهره‌برداری خواهیم رساند.

وی با اشاره به اینکه افق طرح مذکور تامین سه میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر آب است، افزود: بر همین اساس این پروژه در فاز نخست کل آب مورد نیاز همدان را که معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بر ثانیه است، تامین خواهد کرد. با انتقال یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بر ثانیه، همدان هفت تا هشت سال را با اطمینان از بحران عبور خواهد کرد.

محرابیان از بهره‌برداری فاز یک این پروژه تا بهار ۱۴۰۱ خبر داد و تصریح کرد: هیچگونه محدودیت منابع مالی به منظور انتقال آب شرب در سراسر کشور وجود نداشته و در حوزه آب با اجرای این طرح استان همدان به آرامش خواهد رسید.

وی با اشاره به تصفیه‌خانه فاضلاب همدان، این طرح را جزو طرح‌های برجسته کشور و حتی طرح‌های بین‌المللی دانست و گفت: همدان در بحث شاخص برخورداری از آب شرب و فاضلاب برتر از میانگین کشوری است.

وی در رابطه با وضعیت برق استان همدان نیز یادآور شد: استان همدان امروز صادر کننده برق است، اما ظرفیت‌های این استان بیش از این بوده تا جایی که می‌تواند در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر پیشتاز و پرچم‌دار باشد.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید