منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

هشدار توانیر از زنگ خطر جدی برای تامین پایدار برق و گاز کشور

هشدار توانیر از زنگ خطر برای تامین پایدار برق و گاز کشور

طبق گزارشی که توسط شرکت توانیر منتشر شده، بررسی های با استناد به آمار مراجع بین المللی نشانگر آن است که برق مصرفی سالیانه استخراج شبکه بیت کوین در کل دنیا از مصرف برق کشورهایی مانند سوییس و اتریش بیشتر است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی (Cambridge, 2021) در حال حاضر مجموع مصرف سالیانه شبکه جهانی بیت کوین تا پایان سال 2021 تقریبا برابر با 100 میلیارد کیلووات ساعت برآورد می شود که این مقدار از مصرف سالیانه برق در کشورهایی مانند سوییس، اتریش، دانمارک، بلژیک و فنلاند بیشتر است.

به‌طور معمول با افزایش قیمت بیت کوین، مصرف جهت استخراج آن نیز افزایش می یابد و در پی کاهش قیمت بیت کوین مصرف برق مربوطه کم می شود زیرا در این حالت درآمد ناشی از استخراج این رمزارز از هزینه مصرفی کمتر شده و عملا روشن گذاشتن دستگاه های استخراج با راندمان پایین صرفه اقتصادی ندارد.

با این حال، آنچه در کشور ما رخ می دهد انطباقی با واقعیت فوق ندارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق دستگاه های استخراج رمزارزها در ایران به صورت غیرمجاز و با استفاده از برق یارانه ای فعالیت می کنند (از مجموع 2000 مگاوات ظرفیت مربوط به استخراج رمزارزها که توسط شرکت توانیر در بهار سال جاری اعلام شد، فقط یک دهم آن یعنی 200 مگاوات به صورت مجاز و با برق غیریارانه ای فعالیت می نمایند).

از آنجایی که قیمت برق یارانه‌ای ارائه شده به فعالین اقتصادی در ایران در مقایسه با قیمت واقعی آن (اعم از هزینه سوخت مصرفی در نیروگاه ها و هزینه تبدیل سوخت به برق) و همچنین در مقایسه با قیمت های جهانی ناچیز است، لذا هزینه برق مصرفی توسط ماینرهای غیرمجاز در ایران عملا قابل چشم پوشی بوده و به همین دلیل با کاهش قیمت بیت کوین نه تنها از میزان برق مصرفی جهت استخراج رمزارز در کشور ما کاسته نمی‌شود بلکه بر مقدار آن افزوده می شود زیرا علاوه بر تجهیزات استخراج موجود در کشور، دستگاه های با راندمان پایین که استفاده از آنها در سایر کشورها صرفه اقتصادی خود را از دست داده است، از طریق مبادی غیرمجاز وارد ایران شده و از برق یارانه‌ای به صورت غیرقانونی استفاده می‌نمایند که این واقعیت ابعاد نگران کننده ای دارد.

از بعد دست اندازی به منابع انرژی کشور، استفاده غیرمجاز از برق یارانه‌ای به معنای غارت بخش قابل توجهی از منابع ملی است که می تواند صرف توسعه زیرساخت ها در بخش انرژی به منظور تامین برق و گاز مطمئن و پایدار گردد.

از بعد اجتماعی، تحمیل تقاضای اضافی و غیرقابل مدیریت برق و گاز به شبکه انرژی کشور خصوصا در ایام اوج مصرف (تابستان) و گاز (زمستان) منجر به افزایش احتمال قطعی برق و گاز می‌شود.

واقعیت تلخی که در تابستان امسال به خوبی برای تمامی هم وطنان و فعالین اقتصادی ملموس شد زیرا متوسط کمبود برق در فصل گرم سال جاری حدود 10هزار مگاوات بود، بدین معنا که تقریبا 20 درصد کمبود برق امسال ناشی از مصرف دستگاه های استخراج رمزارز غیرمجاز بوده است.

همچنین در صورتی که توان متوسط مصرفی توسط ماینرهای غیرمجاز در ماه های پیش رو افزایش نیابد و کمبود گاز در فصل سرد سال حدود 150میلیون مترمکعب در روز باشد، نزدیک به 10 درصد از این کمبود ناشی از مصرف دستگاه های استخراج غیرمجاز رمزارزها خواهد بود.

در نهایت از بعد اقتصادی، در مواقع کمبود برق یا گاز، تامین انرژی بخش قابل توجهی از صنایع با اختلال مواجه می گردد و این مساله به تورم و بیکاری در کشور دامن می‌زند.

با توجه به موارد مذکور و از آنجایی که تجربه چند سال اخیر در کشور نشان داده است که مجازات های موجود در قوانین فاقد بازدارندگی کافی برای مبارزه با استخراج غیرمجاز رمزارزها است، یکی از راهکارهایی که می بایست در کوتاه مدت برای کاستن از تبعات این پدیده شوم اتخاذ شود افزایش هزینه ها و مجازات های قانونی مربوط به آن تا حدی است که انگیزه از متخلفانی که سرمایه های ملی را به تاراج برده و امنیت اقتصادی و تامین انرژی کشور را به مخاطره می اندازند گرفته شود.

 

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید