منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

معرفی شرکت ملی صنایع مس ایران

معرفی شرکت ملی صنایع مس ایران

در سال‌های 1276 تا 1285 هجری شمسی یک کارشناس آلمانی به نام A.F.Stahl در جریان احداث خط تلگراف منطقه سیرجان به رفسنجان، از سرچشمه عبور کرد. او در یادداشت‌های خود اشاراتی به وجود معدن مس سرچشمه نموده بود. بعدها در سال‌های 1319 تا 1321 آقای George Ladam نیز وجود معدن مس سرچشمه را در گزارش‌های خود تأیید می‌کند…

شرکت ملی صنایع مس ایران
شرکت ملی صنایع مس ایران

در سال 1328 معدن مس سرچشمه به ثبت رسید ولی تا تاریخ 1346 عملا هیچ گونه اقدام فنی در ارتباط با اکتشاف معدن صورت نگرفت. در سال 1346 شرکت سهامی صنایع مس کرمان (K.C.I) تأسیس شد و در آذرماه 1350 شورای اقتصاد وقت، معدن مس سرچشمه را ملی اعلام کرد و در همین سال، قانون تشکیل شرکت سهامی معادن مس سرچشمه به تصویب رسید. در سال 1351 قراردادی بین شرکت سهامی معادن مس سرچشمه و آناکاندا منعقد شد.

در سال 1352 قرارداد پارسونز جوردن به عنوان پیمانکار ساخت کارخانجات مجتمع مس سرچشمه امضا گردید. و در بیستم تیرماه 1355 در پی تصویب قانون تأسیس شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت سهامی معادن مس سرچشمه به شرکت ملی صنایع مس ایران تغییر نام داد که طبق آن کلیه فعالیت‌های معادن مس کشور اعم از اکتشافات، استخراج، بهره برداری، تولید محصولات پر عیار مس، ذوب، پالایش و صنایع جنبی و نیز تولید محصولات فرعی مس و همچنین توزیع، فروش داخلی و صادرات مس از اهم وظایف قانونی شرکت ملی صنایع مس ایران به شمار می‌رود.

شرکت ملی صنایع مس ایران