منو

تولیدی و بازرگانی آتیه گستر سناباد

پیوندهای مفید

سقف نرخ انرژی در بازار برق ایران افزایش یافت The ceiling of the energy rate in Iran's electricity market increased

سقف نرخ انرژی در بازار برق ایران افزایش یافت

سقف نرخ انرژی در بازار برق ایران افزایش یافت

در راستای حمایت از بخش خصوصی و به منظور پوشش هزینه‌های بخش تولید و افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری در صنعت نیروگاهی و تولید برق، سقف قیمت انرژی در بازار عمده فروشی برق ایران افزایش یافت.

به گزارش برق نیوز، “مصطفی رجبی مشهدی” مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: با دستور وزیر محترم نیرو و‌در راستای حمایت از بخش خصوصی سقف نرخ انرژی در بازار برق ایران افزایش یافت.

سخنگوی صنعت برق گفت: بر این اساس سقف قیمت پیشنهادی انرژی در بازار برق ایران از ۶۴۲ ریال به ازای هر کیلووات ساعت به ۸۰۳ ریال افزایش یافته است که از رشد حدود ۲۵ درصدی در سقف قیمت خرید برق از نیروگاه‌های حاضر در بازار برق ایران حکایت دارد.

رجبی مشهدی گفت: این افزایش صرفا برای خرید برق از نیروگاه‌ها بوده و به هیچ عنوان تعرفه برق مصرفی مشترکین برق تغییری نخواهد کرد و مصرف کنندگان برق، کماکان بر اساس تعرفه‌های تعیین شده نسبت به پرداخت بهای برق مصرفی خود اقدام خواهند کرد.

وی افزود: همچنین نرخ آمادگی قابل پرداخت به نیروگاه‌ها بدون تغییر نسبت به سال گذشته به ازای هر کیلووات ظرفیت آماده معادل ۱۸۵ ریال تعیین شد.

رجبی مشهدی بیان کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده وزارت نیرو به دنبال رونق بورس است. در این راستا با مشارکت مشترکان یک مگاوات به بالا در بورس حدود یک سوم کل مصرف برق کشور از طریق بورس معامله خواهد شد و قیمت برق از این طریق تعیین خواهد شد.

در این صورت مصرف کنندگان برق می‌توانند انرژی مورد نیاز خود را از این طریق خریداری کنند و قدرت نقدشوندکی فروش برق تولید کنندگان برق نیز افزایش می‌یابد.

وی گفت: وزارت نیرو در نظر دارد با کاهش نقش خود در خرید و فروش برق، زمینه حضور بخش خصوصی را در این معاملات هموار کند.

سخنگوی صنعت برق از پشتیبانی تامین برق صنایعی که برق خود را از بورس انرژی خریداری می‌کنند خبر داد و گفت: وزارت نیرو برنامه دارد با توسعه زیر ساخت‌های صنعت برق، شبکه برق پایدار و بدون محدودیت را برای مبادله برق تولیدی نیروگاه‌های کشور به مصرف کنندگان تجهیز نماید تا عرضه کنندگان و مصرف کنندگان برق در شرایط پایدار تجارت برق داشته باشند.

منبع: برق نیوز

برای اطلاع از بروزترین خبرهای حوزه برق به اینجا مراجعه فرمایید